BURSOWA STACJA – EMPATYCZNI RAZEM MAMY MOC

Ruuuuuszamy z podsumowaniem naszych działań!

Bursowe korytarze przeszyły fanfary trąbek i piszczałek. Nie, nie zgadzamy się na jakakolwiek przemoc! Działajmy, walczmy o dobro! Zero tolerancji dla krzywdy, przemocy! Nie chcemy lęku i bólu! Pomarańczowe wstążki ubarwiły piętra i korytarze, zawisły w pokojach, zdobiły ściany, sufity, okna. Zapał nabierał mocy…Gdzieniegdzie przemykał głośny komunikat  nadawany z bursowego radiowęzła „W NASZEJ BURSIE DOBRZE SIĘ CZUJEMY, BO PRZEMOCY NIE AKCEPTUJEMY!

Z rumieńcami na twarzach, w oczekiwaniu na czas dobrej zabawy i pięknej idei- rozpoczęliśmy obchody 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY w Bursie nr 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej w Bydgoszczy.

Bo jak nie MY, to KTO?

Po hucznym wstępie z niemałym przytupem, przyszedł czas, aby pokazać oczywiste rzeczy w nieoczywisty sposób. Pragnęliśmy w literacki sposób wyrazić emocje i uczucia, pobudzić  wyobraźnię i kreatywność intelektualną, dlatego też zaproponowaliśmy młodzieży wzięcie udziału w KONKURSIE LITERACKIM „JA I MOJE  19 DNI”, którego temat miałby być powiązany z  odczuciami uczestnika, jego emocjami, refleksjami na temat założeń i celów Kampanii 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY.

Równolegle- wychowanków  głodnych  wiedzy i działania w jednym  – zachęcaliśmy do uczestnictwa w WEBINARACH  DLA MŁODZIEŻY  FUNDACJI poDRUGIE, dla podniesienia świadomości w zakresie  „PROFILAKTYKI PRZEMOCY WOBEC DZIECI – WYKORZYSTANIE SYMULATORÓW W PRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ” oraz  „W STRONĘ ŻYCZLIWOŚCI”.

Jednocześnie, mając na uwadze, że ofiary przemocy są nierzadko obok nas – cisi, milczący, niepozorni, wtapiający się w tłum, często mają ogromny problem z odkryciem swojego bólu, rozmową na temat krzywd, których doświadczają- założyliśmy „MAILOWĄ SKRZYNKĘ ZAUFANIA DLA MŁODZIEŻY I JEJ RODZICÓW”, do której podopieczni oraz ich rodzice mogą napisać w każdej sprawie, która jest dla nich ważna lub w istotny sposób wpływa na komfort i jakość życia młodzieży w bursie. Przypominaliśmy jednocześnie bursowej dziatwie, że w placówce funkcjonuje również  „BURSOWA  ANONIMOWA SKRZYNKA ZAUFANIA”. Można do niej wrzucać liściki informujące o wszelkich przejawach przemocy w bursie i poza nią, o problemach w domu, w rodzinie, w klubie sportowym lub dzielić się spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi spraw bursowych, jak również zgłaszać pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia naszej bursy.

Prawdziwą wisienką na torcie bursowej Kampanii jest nasz SPOT PROMUJĄCY PROJEKT 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY -https://www.youtube.com/watch?v=udcGE44A2Pk, będący prawdziwą mieszanką wybuchową naszych talentów, temperamentów, młodzieńczego szaleństwa, gigantycznego zapału, zaś przede wszystkim- wyraźnego i  jednogłośnego NIE!!! dla wszelkiej formy przemocy wobec kogokolwiek na całym świecie i w każdej sekundzie ludzkiego życia!

Ale nam ciągle mało i mało…Dlatego też ruszyła ekipa kolportażowa, która oplakatowała placówkę i rozprowadzała tony ULOTEK I FISZEK INFORMACYJNYCH, będących kompendium wiedzy z zakresu instytucji pomocy i wsparcia dla osób doświadczających przemocy i  potrzebujących wsparcia, spisy numerów alarmowych w nagłych sprawach, całodobowe wsparcie konsultantów Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, całodobowy Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka oraz inne niezbędne kontakty pomocy i wsparcia dzieci i młodzieży, które znalazły się w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach życiowych.

Pamiętamy również, że ostatni dzień Kampanii 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY, to jedocześnie wigilia wielkiego, światowego wydarzenia.

20 LISTOPADA to wyjątkowy dzień – ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Tego dnia, dzieci, młodzież, a także dorośli, jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka, i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane- bursowa ekipa dekoratorska zrobiła piękną GAZETKĘ- WYSTAWKĘ INFORMACYJNĄ NA TEMAT TEGO WYDARZENIA.

Jak widać, wychowawcy w ramach kampanii nie próżnują i są siłą napędowa, inspiracją i motorem działania  dla naszych podopiecznych w ramach Kampanii. Swoje szlify zdobywają dzięki uczestnictwu w WARSZTATACH Fundacji poDrugie  m.in. „4 ściany – przemoc domowa w kontekście współczesnych wyzwań dla rodziny”, w webinarze dla specjalistów – przemoc wobec dzieci, przemoc w rodzinie, cyberprzemoc oraz podnosząc świadomość  z zakresu  pomocy osobom doświadczającym przemocy, poprzez korzystanie podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych lub indywidualnych pogadanek ze SCENARIUSZY FUNDACJI  poDRUGIE, ORGANIZOWANIE SPOTKAŃ Z PRELEGENTAMI – SPECJALISTAMI STOJĄCYMI NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA każdego człowieka czy realizacji założeń AUTORSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO „AGRESJI I PRZEMOCY MÓWIĘ NIE!”.

Podsumowaniem całości naszych działań był udział w Forum Dobrych Praktyk w dniu 28.11.2022 r.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W TO WIELKIE DZIEŁO😊