„HAPPY HOURS BURSOWYCH PaT-CIAKÓW – Z PROFILAKTYKĄ NA TY” (WYCIECZKA INTEGRACYJNA Z WARZTATAMI DLA MŁODZIEŻY Z BURSY NR 1 IM. MAŁGORZATY SZUŁCZYŃSKIEJ W BYDGOSZCZY, UCZESTNICZĄCEJ W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE „Profilaktyka a Ty”) – SMERZYN 2017

Przedsięwzięcie realizowane z funduszy z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017, w ramach projektu – „PaT-ciaki – kolorują świat – wielozadaniowy program działań profilaktycznych dla młodzieży”

Przedsięwzięcie  „HAPPY HOURS BURSOWYCH PaT-CIAKÓW – Z PROFILAKTYKĄ NA TY”  stał się naszą odpowiedzią  na młodzieńczą potrzebę zabawy, integracji oraz ciągłego rozwoju. Realizując projekt udowodniliśmy, że nasza młodzież może i potrafi bezpiecznie bawić się i integrować ze sobą, oraz propagować życie bez używek (narkotyków, alkoholu, czy też dopalaczy) .   

Wspólne działania pozwoliły nam, odkryć uzdolnienia, talenty oraz zainteresowania wychowanków z Bursy nr 1 (zajęcia warsztatowe), jak również dać im możliwość wykazania się pomysłowością, inicjatywą, kreatywnością, odpowiedzialnością oraz umiejętnościami organizacyjnymi przy tworzeniu planu wyjazdu, warsztatów i spotkań organizacyjnych.

Poprzez realizację projektu wypromowaliśmy modę na życie bez uzależnień, profilaktykę rówieśniczą, odpowiedzialność za siebie i za innych, działania bez nagród i działania za coś, jak również wskazaliśmy na istotną rolę BEZPIECZEŃSTWA w codziennym życiu młodzieży.   

Dnia 13 czerwca 2017 r., o godzinie 08.30, pod opieką wychowawców: Małgorzaty Jeziorowskiej, Joanny Rusin i Przemysława Wieczorek, grupa bursowego PaTPORT-u wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego w  SMERZYNIE – miejsca PaTowskiej przygody. 

Pobyt w tym zacisznym miejscu rozpoczęliśmy od spaceru po okolicy i zakwaterowania w wygodnych pokojach.

Zajęcia warsztatowe zaczęliśmy od ścianki wspinaczkowej i gry w siatkówkę.

Po przerwie obiadowej odbyły się warsztaty tańca towarzyskiego z Panem Arturem, który naładował nas ogromną dawką pozytywnej energii i dostarczył wielu powodów do beztroskiego szaleństwa i śmiechu.  

W następnej kolejności grupa PaT- ciaków uczestniczyła  w zajęciach profilaktycznych z Panią Moniką Hermann – funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.  Pani Podkomisarz zapoznała młodzież z zagrożeniami wynikającymi z nieumiejętnego korzystania z internetu oraz ze zjawiskiem cyberprzemocy. Dziewczęta uczestniczące w projekcie obejrzały film pt. Przytul mnie, który posłużył jako materiał edukacyjno – profilaktyczny i stał się tematem do dyskusji.

O godz. 21.00 przyszedł czas na ognisko, pieczenie kiełbasek oraz wspólne śpiewy i wspominki.

Aby dobrze zakończyć tak udany dzień, wzięliśmy udział w elektronicznych podchodach. Podzieleni na trzy grupy, z latarkami na głowach i sprzętem do nawigacji, szukaliśmy pięciu skrzynek z zadaniami do wykonania. Wszystkie grupy spisały się na medal i wykonały zadania, podczas których miały okazję rozwijać talenty aktorskie, wokalne, plastyczne, jak również promować życie bez uzależnień.

Po dniu pełnym wrażeń, nie mogło obyć się bez gry w MAFIĘ i karty.

Kolejny dzień – po bardzo krótkiej nocy i po zjedzeniu pysznego śniadania, rozpoczęliśmy od warsztatów z jazdy konnej. Na naszą młodzież czekały również warsztaty zumby i tańca nowoczesnego. To był bardzo intensywny dzień.

Chwila na spakowanie swoich rzeczy, spacer nad jeziorko, wspólne zdjęcia i parę chwil na odpoczynek. Nadszedł jednak czas na powrót do domu, a było szkoda wracać, bo było nam ze sobą wspaniale. Z niecierpliwością czekamy na następny wspólny wyjazd.

Teraz pozostaną nam wspomnienia, zdjęcia i filmiki oraz upominkowe gadżety, które będą przypominać nam te wspaniałe wspólne chwile.

Pragniemy nadmienić, że podczas wyjazdu zbierana była dokumentacja filmowa, która zostanie wykorzystana do stworzenia spotu o tematyce profilaktycznej, który będzie promował zdrowy styl życia. Wideo materiał przekażemy na ręce Policji, która w ramach warsztatów z młodzieżą szkolną, będzie  miała świetne narzędzie do rozpowszechniania idei PaT, a tym samym życia bez nałogów.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Urzędowi Miasta Bydgoszczy, że w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017 otrzymaliśmy środki pieniężne, dzięki którym mogliśmy wspólnie zrealizować założenia w/w projektu profilaktycznego.

 

Młodzież z bursowego PaTPORTU (GIERSZ JOANNA, PRYŁA WERONIKA, WEILAND ZUZANNA, MĄDROWSKA DOMINIKA, ZIÓŁKOWSKA MAGDALENA, JARECKA MARIKA, KAŹMIERCZAK KATARZYNA, KURCZEWSKA WIKTORIA, CHRÓŚNIAK JOANNA, GOŹDZIEWSKA SARA, ORZECHOWSKA MAŁGORZATA)

 

oraz wychowawcy SymPaTycy

Pani Małgosia Jeziorowska, Pani Asia Rusin, Pan Przemek Wieczorek