Klimat dla Młodych – akcja edukacyjna UNICEF

Czy wiesz, że:

  • Kryzys klimatyczny to KRYZYS PRAW DZIECKA.
  • Młodzi ludzie są najmniej odpowiedzialni za spowodowanie zmian klimatycznych, ale najdotkliwiej odczuwają ich skutki.
  • Każdy z nas może zaangażować się w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

Wspólnie z UNICEF zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym „Klimat dla Młodych”, którego celem jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie młodzieży, a także nauczycieli i pedagogów do podejmowania aktywności w tym obszarze.

WSZYSCY MOŻEMY PRZYCZYNIĆ SIĘ SWOIM DZIAŁANIEM DO TWORZENIA BEZPIECZNEGO KLIMATU DLA MŁODYCH. 

Młodzi ludzie odgrywają ważną rolę w tworzeniu świadomości ekologicznej i klimatycznej niemal każdej społeczności. Szczególnie w dzisiejszych czasach, dzięki mediom społecznościowym, możecie łatwo rozpowszechniać wiedzę o wyzwaniach związanych ze zmianą klimatu i degradacją środowiska i inspirować innych do działania.

Dlatego…

W pojedynkę

 – Interesuj się i szukaj informacji! Poszerzaj swoją wiedzę o zmianach klimatu, korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji. Szczególnie zwróć uwagę na kwestie takie jak: globalne ocieplenie, utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza, klęski żywiołowe, poziom wód.

Wprowadź zmiany w codziennym życiu, np.:

– Ogranicz zużywanie plastiku – staraj się używać wielorazowe torby, bidony, opakowania.

– Prawidłowo segreguj śmieci.

– Kupuj rzeczy z drugiego obiegu – odwiedzaj secondhandy, wymieniaj się ubraniami ze znajomymi.

– Nadawaj starym przedmiotom nowe znaczenie – w internecie znajdziesz wiele pomysłów na upcycling – dowiesz się co zrobić z nieużywanym t-shirtem, pustą butelką czy puszką.

– Ogranicz zużycie papieru – drukuj tylko kiedy musisz, najlepiej dwustronnie.

– Oszczędzaj wodę – zakręcaj kran podczas mycia zębów, wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie.

– Oszczędzaj energię – gaś światła, kiedy nie są potrzebne. Wymień żarówki na

energooszczędne.

– Wybieraj środek transportu przyjazny środowisku – rower , hulajnogę czy po prostu

spacer. Zadbasz przy okazji o swoją kondycję!

– Nie marnuj żywności – staraj się robić zakupy wyłącznie z listą potrzebnych produktów. Nie wyrzucaj jedzenia, tylko podziel się z innymi. Zobacz czy w Twojej okolicy jest jadłodzielnia, do której możesz przekazać gotowe potrawy i produkty.

– Ogranicz ilość spożywanego mięsa. Produkcja mięsa wiąże się z dużą emisją CO2

i metanu. Pamietaj jednak, że wszelkie zmiany dotyczące diety i zmiany nawyków

żywnościowych należy skonsultować z dorosłymi, a jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga to także z lekarzem.

– Wykorzystaj moc internetu i inspiruj innych! Dzięki mediom społecznościowym masz możliwość bardzo łatwego rozpowszechniania różnego rodzaju wartościowych treści. Możesz je wykorzystać do uświadamiania innych o konieczności podejmowania działań na rzecz środowiska i klimatu.

W grupie/domu/bursie/szkole/lokalnej społeczności

– Włączaj innych do działania. Motywuj znajomych i bliskich – wspólnie pogłębiajcie swoją wiedzę na temat klimatu i wspierajcie się we wprowadzaniu zmian w stylu życia.

– Załóżcie grupę w mediach społecznościowych, gdzie będziecie się wymieniać informacjami oraz publikować treści dotyczące tego jak dbać o środowisko i co możecie wspólnie zrobić.

– Sprawdźcie, czy w Waszej miejscowości działa jakaś organizacja młodzieżowa zrzeszająca młodych ludzi chcących angażować w działania na rzecz środowiska. Zainteresujcie się i zobaczcie, czy możecie się włączyć w ich działania.

– Postarajcie się, aby temat ochrony środowiska i ekologii stał się ważny dla całej społeczności bursowej. Nawiążcie współpracę z samorządem i pomyślcie, jakie działania możecie wspólnie zorganizować. Akcje informacyjne dla wychowanków, wspólne wydarzenia dla dorosłych i młodzieży, podczas których będziecie mówić o tym jak dbać o środowisko – pomyślcie, które z nich możecie zorganizować. A może macie własne pomysły na podobne działania?

– Chwalcie się swoimi osiągnięciami! Kiedy uda się Wam zrealizować coś ważnego, informujcie o tym wszystkich. Dzięki temu promujecie pozytywne postawy i wzorce do naśladowania. Doceniajcie też nawzajem swoją własną pracę w obszarze klimatu – to motywuje do dalszej pracy!

– Postarajcie się stworzyć źródełko z wodą pitną. Dzięki temu będziecie mogli uzupełniać butelki wielorazowego użytku, rezygnując z zakupu wody butelkowanej.

– Organizujcie systematycznie akcję sprzątania najbliższego otoczenia – lasów oraz parków.

Zadbajcie o teren wokół Waszej placówki.

– Sadźcie drzewa – jedno drzewo w ciągu życia pochłania średnio 750 kg CO2. Możecie poprosić o wsparcie na ich zakup lokalny samorząd lub prywatnych sponsorów.

– Zbierajcie deszczówkę i wykorzystujcie ją do podlewania roślin.

– Dzielcie się! Zorganizujcie wydarzenie, którego celem będzie wymiana ubrań, książek. To doskonała okazja nie tylko, aby wymienić się rzeczami, ale też świetny sposób na integrację i zawieranie nowych znajomości.