NIESIEMY NADZIEJĘ OD NAS – DLA WAS

„NIESIEMY NADZIEJĘ

OD NAS – DLA WAS ”

(CYKLICZNE DZIAŁANIA POMOCOWE MŁODZIEŻY Z BURSY NR 1 IM. M. SZUŁCZYŃSKIEJ NA RZECZ PENSJONARIUSZY HOSPICJUM IM. KS. J.POPIEŁUSZKI W BYDGOSZCZY)

Wolontariusze..
„…to ludzie, którzy wyrastają ponad swoje słabości, sami przecież  niekiedy trochę  lękliwi, niedowierzający, borykający się z problemami  rodzinnymi, zawodowymi, własnym  zdrowiem i samotnością. A jednak  potrafią się zatrzymać przy cierpieniu drugiego  człowieka, wzruszać się  nim i oddać mu do dyspozycji nie tylko własne serce”.
ks. prałat Romuald Biniak

Wolontariat ściśle związany jest z ideą dobra, miłości, poświęcenia i cierpliwości. Inicjatywa wynika z dobrej woli, a nie z wiążących norm. To ofiarność drugiemu człowiekowi, która niesie satysfakcję, spełnienie swoich motywacji, poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny. To również świadome dążenie do uzyskania odpowiedzi na pytanie: „dlaczego jestem wolontariuszem i jaki jest cel mojej pracy”? Jako wychowankowie bursy, dzieci, młodzież, ludzie – pragniemy tworzyć nowe dzieło pomocy na rzecz osób pozostających pod opieką terminalną. Nasza pomoc wypływa z potrzeby ludzkich serc.

W marcu 2014 roku powołaliśmy nowa formację młodzieży, która jako cel swojego funkcjonowania, postawiła sobie pomoc na rzecz hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Ukoronowaniem naszej współpracy i Porozumienia zawartego między Hospicjum  im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy Parafii Św. Polskich Braci Męczenników oraz Bursą nr 1 im. M. Szułczyńskiej w Bydgoszczy, było uzyskanie w roku 2015 akceptacji BGO dla projektu wolontariackiego „NIESIEMY NADZIEJĘ OD NAS – DLA WAS”.

Niektóre z naszych pełnoletnich wychowanek postanowiły podjąć kurs dla wolontariuszy, aby nieść pomoc i wsparcie pensjonariuszom w pełni profesjonalnie. W  trakcie szkolenia wychowanki  doskonaliły swoją wiedzę  teoretyczną i psychologiczną, zależnie od funkcji, jaką miały pełnić przy chorych. Po zakończonym kursie uczestniczki otrzymały certyfikat, dzięki któremu mogły nieść pomoc na oddziałach zamkniętych.

Pozostali wolontariusze zajmowali się wszelkiego rodzaju pracami porządkowymi w placówce, pracami w ogrodzie, bibliotece, pomocą w sprzątaniu akwarium, składaniu podkładów, dokonywaniem spisów  inwentaryzacyjnych i innymi działaniami na rzecz hospicjum. Wzięliśmy również udział w społecznych kwestach „Pola Nadziei”, podczas których pozyskiwaliśmy fundusze na zakup specjalistycznego i profesjonalnego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.

NIESIEMY NADZIEJĘ OD NAS  – DLA WAS” pod takim hasłem dnia 03 grudnia 2015r. odbył się  event w bydgoskim Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy przy Parafii Św. Polskich Braci Męczenników, podczas którego nasze wychowanki – wolontariuszki wraz z podopiecznymi Zespołu Szkól nr 14 w Bydgoszczy i p. Markiem Michałowskim – wspólnie celebrowali Dzień Uśmiechu.

W związku z zaplanowaną uroczystością, nawiązaliśmy współpracę z nauczycielami z Zespołu Szkół nr 14 w Bydgoszczy, którzy wraz z uczniami tamtejszej szkoły, uświetnili Dzień Uśmiechu kapitalnym i brawurowym popisem trupy cyrkowej.
Wychowanki z bursy pięknie odśpiewały pełen szczęścia koncert. Pensjonariusze podczas ich występu wspólnie nucili piosenki, kołysząc się w rytm muzyki. Każdy występ został uświetniony gromkimi oklaskami, hospicyjną świetlicę wypełniło ciepło, śmiech i serdeczność.

Po popisach wokalnych bursowych wokalistek, przyszedł czas na brać cyrkową. Podopieczni Zespołu Szkół nr 14 w Bydgoszczy, przygotowali fantastyczny występ cyrkowy. Dzieci wcieliły się w role artystów cyrkowych. Przy rytmach wesołej muzyki na scenę wkroczyli clowni, akrobatki, gimnastyczki i żonglerzy.
Pensjonariusz hospicjum nie kryli łez wzruszenia i zachwytu, zaś milusińscy dumnie prezentowali swoje artystyczne umiejętności i talenty. Zapał, zaangażowanie i radość, wypełniły świetlicę po brzegi. To był iście profesjonalny występ! Oklaskom nie było końca, a pensjonariusze nagradzali dzieci gromkimi brawami, wiwatowali, odpowiadali radosnym i szczerym śmiechem, który niósł się przez wszystkie korytarze i oddziały hospicyjne.
To wspaniałe artystyczne wydarzenie sprawiło wiele radości zarówno nam – wychowawcom bursy i szkoły, dzieciom- artystom, naszym piosenkarkom, jednak przede wszystkim- pensjonariuszom hospicjum. Przepiękny występ wokalny wywołał wzruszenie wśród zgromadzonych, którzy nagrodzili solistki oraz małych artystów cyrkowych ogromnymi oklaskami i owacjami na stojąco.
Wyjątkowość całego spektaklu oraz zabawne występy najmłodszych artystów, wywołały gromki śmiech publiczności, a atmosfera radości, wyjątkowości i  magii wypełniły całą salę. Na zakończenie każdy z pensjonariuszy otrzymał herbacianą różę wraz ze słodką niespodzianką, zaś mali artyści zostali obdarowani drobnymi upominkami oraz pysznymi słodkościami upieczonymi przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych pod kierunkiem pana Krzysztofa Szczepaniaka.

Kolejną inicjatywę wolontariacką  wkomponowaliśmy w bożonarodzeniowy nastrój. Wspólnie z panią koordynator grupy zrzeszającej pensjonariuszy z pobytu dziennego, zorganizowaliśmy wieczerzę wigilijną, którą wypełniliśmy popisami wokalno-instrumentalnymi naszej młodzieży. Czas minął wśród wspólnego kolędowania w atmosferze życzliwości, serdeczności i ludzkiej dobroci. Pensjonariusze otrzymali od nas świąteczne upominki, zaś przede wszystkim naszą radość, szczęście i empatię. Uściskom nie było końca.  Wspólne spotkanie opłatkowe było okazją do bycia razem, choćby przez krótki czas, ale razem. Zadbaliśmy, aby pensjonariusze hospicjum czuli się najlepiej, jak to możliwe. Hospicyjna rodzina była razem, blisko, a owa bliskość pokazała, jak wszyscy tęsknimy za Bożym Narodzeniem, jak wszyscy tęsknimy za tą radością, której nie przygasi  nawet choroba.

Uhonorowaniem naszych akcji na rzecz hospicjum, podsumowaniem pracy w ramach wolontariatu oraz aktem wyrazu szczególnego szacunku i uznania wobec zaangażowania naszej bursowej młodzieży w dzieło pomocy na rzecz hospicjum, był Dzień Wolontariusza w Bursie nr 1. W czasie spotkania wolontariusze otrzymali dyplomy oraz upominki będące zaledwie namiastką naszego zachwytu i aprobaty wobec ich zaangażowania, dobroci, empatii i cierpliwości niesionych na rzecz pomocy osobom chorym.

„NIESIEMY NADZIEJĘ OD – NAS DLA WAS” to uniwersalne przesłanie. Jest ono czytelne, zrozumiałe i transparentne dla każdego człowieka, w którym dobro, miłość i empatia idą w parze.  Nadzieja jest iskrą, której nie można pozwolić zgasnąć, tylko należy ją nieść i podtrzymywać, by żarzyła się najjaśniejszym płomieniem – z takim hasłem na ustach realizowaliśmy niniejszy grant. Z całego serca dziękujemy, że dostaliśmy klucz do serc osób, którzy na co dzień pozostają w mroku smutku i bólu. Dla nich więc czynimy dzieło wolontariatu, a nadzieję niesiemy z uśmiechem na twarzach i otwartym sercem.

Liczymy na kontynuację działań w nowym roku szkolnym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

 

Pani Asia, Pani Małgosia i Pani Agnieszka.