Profilaktyka a Ty

pat_logo  logopatciaki2  784

Czym jest PaT?

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego).

Program realizuje Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT w Warszawie.

PaT to program:

– mody na życie bez uzależnień;

– profilaktyki rówieśniczej;

– dobrych wiadomości, a nie protestów;

– zaproszeń, a nie wykluczeń;

– destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo – marginalizowanej;

– bez nagród i działania za coś;

– nie robienia co się chce ale odpowiedzialności za siebie i innych.

PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek. PaT nie ma charakteru akcyjności i konkurencyjności. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień!

/źródło:http://pat.policja.gov.pl/pat/

Pomysł stworzenia bydgoskiej grupy PaT powstał z inicjatywy pani dr Darii Wojtkiewicz – eksperta i zarazem koordynatora programu PaT w Bydgoszczy. W realizację w/w przedsięwzięcia włączyli się nauczyciele i wychowawcy z kilku bydgoskich placówek oświatowych tj.: z Bursy nr 1 im. M. Szułczyńskiej w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Drzewnych.

Bursowymi inicjatorami włączenia się w społeczność PaT-owską byli wychowawcy: p. Małgorzata Jeziorowska, p. Joanna Rusin i p. Przemek Wieczorek. Przygotowania i rozmowy dotyczące bydgoskich PaT-ciaków były prowadzone już od roku 2014.

Z uśmiechem na twarzy, z pewną dozą niepewności i zaciekawienia w dniu 2 marca 2015 r. młodzież z Bursy nr 1 im. M. Szułczyńskiej w Bydgoszczy wraz ze swoimi opiekunami, pojawiła się w sali widowiskowej Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych, na spotkaniu z warszawskim Impresariatem PaT.

Już pierwszego dnia wiedzieliśmy, że będzie to „LOT w KOSMOS” /słowa insp. Grzegorza Jacha/.

Dnia  4 marca 2015 roku w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się gala inaugurująca działalność bydgoskiej grupy PaT.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Bydgoszczy p. Rafał Bruski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty p. Anna Łukaszewska, a patronat medialny Radio PiK, TVP Bydgoszcz i Gazeta Pomorska. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Bydgoskie Granty Oświatowe w ramach projektu pt. PaT-ciaki – bydgoskie spotkanie profilaktyczne.

Wielkim wydarzeniem była  premiera spektaklu edukacyjno – profilaktycznego „Sekret”, w wykonaniu bydgoskich PaT-ciaków, wychowanków i uczniów: Bursy nr 1 im. M Szułczyńskiej, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Drzewnych.

Przygotowania  do premiery „Sekretu” odbyły się pod kierunkiem insp. Grzegorza Jacha – autora Programu PaT i trwały dwa dni. Był to bardzo intensywnie i doskonale spędzony wspólnie czas.

Nasze PaT-ciaki podczas premiery wypadły znakomicie, dostarczyły widzom wielu wzruszeń oraz dały emocjonalnego kopa. To było piękne, mądre i bardzo czytelnie zagrane przedstawienie. Wszystko było znakomicie ze sobą zsynchronizowane i szczegółowo dopracowane. Kapitalna muzyka podkreślała nastrojowość spektaklu.

Nasza młodzież była cudowna, niepowtarzalna, doskonała…

Informacje o naszej uroczystość został udokumentowane przez bydgoskie media oraz umieszczone na oficjalnej stronie PaT, oto linki do w/w informacji:

http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/2961,Start-w-Bydgoszczy.html

http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/2965,Gala-PaT-w-Bydgoszczy.html

http://www.radiopik.pl/2,27741,profilaktyka-a-ty-policyjny-projekt-rowniez-w-by&s=1&si=1&sp=1

http://express.bydgoski.pl/302242-0,PaT-w-Palacu-Mlodziezy,166676.html

http://bydgoszcz.tvp.pl/18898993/otwarcie-bydgoskiej-grupy-pat

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/109535,Utworzenie-grupy-PaT-w-Bydgoszczy.html

http://bydgoszcz.tvp.pl/18898993/otwarcie-bydgoskiej-grupy-pat

http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/utworzenie-grupy-pat-w-bydgoszczy-zdjecia,3303357,artgal,t,id,tm.html

http://bydgoszcz24.pl/artykul/uzaleznieniom-powiedzieli-nie

http://www.zss.pl/index.php/aktualnosci/99-gala-pat-w-bydgoszczy

Dzięki m. inn. naszej młodzieży Bydgoszcz zaistniała na polskiej mapie PaT.

I tak zaczęła się NASZA przygoda…..z PaT-em.

W dalszej kolejności wybraliśmy Kapitana PaTPORTU, Kapitanat, który pełni funkcję wspierającą Kapitana PaTPORTU w planowaniu, koordynowaniu i realizacji działań PaT oraz opiekuna PaTPORTU p. Przemysława Wieczorka.

Wzięliśmy udział w działaniach PaT/R, Zrywie Gorących Serc, III Kujawsko – Pomorskim Przystanku PaT w Toruniu, Projekcie Filmowym oraz I Ogólnopolskim Zlocie PaTPORTÓW.

Nasza bursowa grupa PaT-ciaków jest chętna do działania oraz otwarta na realizację ciekawych pomysłów, mamy wspaniałe plany na przyszłość i z radością będziemy promować modę na życie bez uzależnień.

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do społeczności PaT-ciaków w bursowym PaTPORCIE serdecznie zapraszamy.

Wychowawcy SymPaTycy

Pani Małgosia Jeziorowska, Pani Asia Rusin, Pan Przemek Wieczorek

skanuj0001